Vincentka a Magnesia – dva velmi vzácné minerální prameny v Česku

Někteří odborníci tvrdí, že ideální dostupnost minerálních prvků je pro naše tělo ve formě rostlinné, tedy např. dostatek železa získáme z kopřiv, z červené řepy, špenátu atp. Problematičtější je to však s jódem, který se v rostlinných zdrojích našeho mírného pásma vyskytuje jen v omezeném množství. Proto doporučují pro doplnění jódu např. mořské řasy kelp (kombu). Na odborné bázi se ovšem diskutuje i o tom, že dobrým zdrojem pro dodávání některých minerálů jsou i léčebné prameny. Minerály jsou v nich rozpuštěné ve formě iontů.

nápoj s citronem

Česká republika má dva zdroje unikátních minerálních pramenů

Lázeňství má v České republice, potažmo v Československu bohatou tradici, které využívají tuzemští i zahraniční zájemci. K lázním neodmyslitelně patří i minerální prameny a lázeňští hosté, jež můžete zahlédnout s kalíškem naplněným tamní tekutinou. Minerály obohacené podzemní zdroje slouží k mnoha terapeutickým účelům a my bychom vám rádi připomněli dva z nich, velmi cenné a poměrně dobře známé i široké veřejnosti.

minerální voda ve sklenici

Vincentka – vyskytuje se pouze v Luhačovicích, nikde jinde. Je to světový unikát a važme si jej! Z podzemí vyvěrá nepřetržitě tekutina, která připomíná poměry v mořích a oceánech třetihor. V podstatě jde o třetihorní mořskou vodu, obohacovanou v průběhu vývěru oxidem uhličitým, ale co je podstatné, je to, že je velmi silně zásobena minerálními ionty. Kromě jódu tam naleznete i lithium, hořčík, vápník, sodík, draslík a některé stopové prvky. Její osmotický tlak se blíží tlaku lidské krve a buněčných tekutin. Stačí polévková lžíce denně, aby vám pokryla denní dávku jódu.

Magnesia – mezi Bečovem nad Teplou a Lázněmi Kynžvart se nachází pramen, který je výborným zdrojem hořečnatých iontů. Kromě hořčíku se v Magnésii vyskytuje i vápník, a to v příznivém poměru vůči hořčíku. Pití Magnésie k doplnění hořčíku do organismu doporučují i někteří lékaři, mezi nimi i neurolog prof. MUDr. Zdeněk Zadák CSc. V případě Magnesie se jedná o podobný světový unikát, jako je tomu u Vincentky Eshop.koldokol.cz.