E-knihy – budoucnost četby?

Elektronické knihy (známé také jako E-knihy, digitální knihy, či pod anglickým názvem e-books) jsou obdobou klasické tištěné knihy, ovšem ve formě počítačového souboru, který lze uložit do chytrého telefonu, tabletu, notebooku, případně do čtečky elektronických knih vytvořené speciálně za tímto účelem.
brýle na čtení knihy
Výhody elektronických knih
Nespornou výhodou E-knih je především jejich praktičnost. Například na četbu při cestě vlakem je o hodně snazší otevřít soubor na smartphonu, který většina lidí tak jako tak nosí po většinu času u sebe, nebo při odjezdu se na dovolenou je pro náruživého čtenáře úspornější si zabalit jedinou čtečku, než s sebou vláčet celé další zavazadlo plné knih.
Pro náročné čtenáře požadující literaturu s omezeným počtem výtisků je také obrovskou výhodou dostupnost. Mnoho děl je téměř nemožné sehnat v žádanou dobu v knihovnách nebo knihkupectvích. Podobný problém nastává i u knih zahraničních. Poštovné je v tomto případě drahou záležitostí, především kvůli poštovnému a doručení navíc může zabrat i několik dní, zatímco koupě takové knihy na internetu zabere jen pár kliknutí.
Ale vše má své nevýhody
I přes výše zmíněné výhody lze stále mnoho lidí vidět, jak při cestování hromadnou dopravou, nebo během odpočinku v parku hltají stránky klasických tištěných knih. Jaký je jejich důvod? Čtení příběhů psaných na papíře je především příjemnější pocitově. A pokud jde o naučnou literaturu, mnoho lidí také uvádí, že informace psané na papíře si zapamatují lépe než text zobrazený na elektronickém displeji.
ebook kindle amazon
Budoucí vývoj
Přestože jsou E-knihy stále prodávanější je stále i mnoho lidí, které je využívají jen výjimečně. Jen málo lidí by asi vyměnilo klasickou poličku s knihami za soubor PDF dokumentů a naopak jen málo lidí by úplně zavrhlo praktické stažení E-knihy. Co se budoucnosti týče, hlavní je, že si lidé knihy přečtou, nehledě na to, v jaké formě.