Je výchovné číst dětem pohádky na dobrou noc

Čtení je nepostradatelnou hodnotou, kterou byste měli svým dětem dopřát. A to už od malička! Pro začátek jsou to obrázkové knížky, kdy děti začnete učit první slovíčka, později jich učíte básničky a v neposlední řadě, byste si měli udělat večer čas a přečíst jim krátkou poutavou pohádku, pro jejich klidné spaní.
holčička při čtení v zahradě

Do jaké míry, na to má vliv výchova?

Výchova dítěte by měla obnášet slušné zacházení, základní návyky, dohled nad každým jeho činem a vyvození následků, ale i rituál, jakým je večerní čtení. Můžete z toho udělat tradici a večer si všichni lehnout společně do postele (malí i velcí) a listovat v knížce, kterou budete svým dětem jako rodiče číst. Do jisté míry v nich čtení totiž vyvolává pocit domova, stability, rodiny aútulného pohodového odpočinku před tím, než půjdou spát. Dětem, kterým je před spaním čteno z knížky se spí daleko lépe, klidněji a kvalitněji než dětem, kterých rodiče uloží do postele a zavřou za nimi dveře.

Podpora jejich slovní zásoby

Je dokázáno, že děti mají tendenci rychleji se učit novým slůvkům a jejich spájení do vět, když mají předčítáno z knížky. Díky čtení totiž získají do hlavy spoustu nových informací, které jim pomůžou rozvinout jejich slovní zásobu. Je to hlavně z toho důvodu, že když leží a poslouchají vás, plně se soustředí na to, co jim říkáte a vstřebávají každé slovo. To se v průběhu dne, kdy je všechno ulítané a děti často roztržité nestane, protože nemají čas na to, aby se věnovali svým aktivitám a ještě vnímali to, co po nich chcete. U čtení je tedy všechna pozornost a vnímání soustředěná na vás a vaše slova, které jim z knížky čtete.
děti s knihou

Místo pohádky i něco náročného? Proč ne!

Co se týče čtení, nemusíte se zaměřit jen na dětské pohádky, kterých je nespočet. Můžete vybrat dětem i odbornější literaturu a číst jim cokoliv vás napadne. Klidně si můžete vybrat i nějaké pověsti, eposy, bajky nebo literaturu, která na nich bude čekat ve škole. Vůbec jim tím neublížíte, právě naopak, dáte jim do hlavy vědomosti, přehled a příběhy, které jim k jejich vývinu jen prospějí.