Rostlinstvo v Řecku

Z dvou set divokých druhů orchidejí jich polovina roste právě v Řecku. Kvetou od konce února do začátku června. Velice hezkou jarní květinou je i kosatec čili iris. Mezi řecké kosatce patří bílý a žlutý iris ochreoleuca a modrý nebo oranžový iris cretica, který je jednou ze sto dvaceti endemických krétských rostlin. Zde se můžete setkat také s jedinečným bramboříkem krétským, malou květinou bílé barvy. Další jedinečný druh je žlutá azalka Rhododendron luteum, která roste na Lesbu., nebo třeba krásná pivoňka vyskytující se pouze na Rhodu.
jezero v Řecku
Mezi pozoruhodné rostliny také patří pobřežní rákos. Leckdy dorůstá do pozoruhodné výšky a na písčitých dunách můžete v jejich hustém porostu i zabloudit. U moře roste také fenykl, dosahující neuvěřitelné třímetrové výšky. I vlčí mák je mnohem větší, než jak ho známe. Dalším oblíbeným stromem rostoucím hlavně na pobřeží je divoký fíkovník, který sem připutoval z Afriky. Na kopcích rostou bělavé mořské cibule. Nenechte se zmást jménem ani vzhledem. JSOU JEDOVATÉ. Také tu najdete velké množství různých bodláků. Například velice nápadný mléč zelinný se zelenými a bílými listy, nebo i léčivý ostropestřec jaterní se skvrnitými listy a léčivými účinky. V kamenitém povrchu najdete pupavu, velice oblíbenou květinu při přípravě suché vazby.
Na jižním pobřeží, a zejména na Krétě a na Korfu jsou nádherně až omamně vonící narcisy Fritilaria graeca s růžovými květy tvarem připomínající hady a šachovnicovým vzorem.
květ kaktusu
Mezi velice zajímavé stromy patří i věčně zelené rohovníky, zvané též svatojánský chléb. Jeho plody jsou jedlé a velice výživné. Používají se prý i jako náhražka čokolády. Další zajímavostí je kupříkladu Zmařilka Jidášova. Tato rostlina kvete ještě před rašením listů a váže se k ní také několik zajímavých příběhů. Nebo třeba léčivý portulák, tučnolistá květina se žlutými květy jistě patří za zmínku. Dává se do salátů a je velice zdravá.
I výběr kaktusů je veliký. Upoutají vás určitě ohromné opuncie, jejichž plody jsou jedlé.
A samozřejmě olivovníky. Jsou doslova a do písmene naprosto všude a Řekové si jich velice váží. Dodnes platí, že pokud roste olivovník v místě plánované silnice, zdi či dokonce domu, cesta se naplánuje jinak, dům se zmenší a zídka zakřiví. Podle toho, jak jsou místní komunikace občas klikaté, myslím, že tomu lze věřit.