Kočičí výrazové prostředky

O kočkách je známo, že většinu času prospí nebo prolenoší, jsou to však dravci, přestože to na první pohled nemusí být patrné. Hovoří s námi také řečí těla, podle níž jasně rozpoznáme, jak se náš mazlíček cítí.
mňoukající kotě

Soustředěnost

Upřený pohled s doširoka otevřenýma očima, ovšem se zúženými zornicemi je typický pro pozornost bodu zájmu. Kočky jsou od přírody predátoři, i když je známe jako mazlivé tvorečky z vyhřátých pelíšků, s jemným kožíškem a miskou plnou granulí. V ten okamžik se celé tělo napřímí, ztuhne, někdy přikrčí, konec ocasu se rozkmitá a zadní nohy jsou připravené k útoku skokem. Pokud jste tím cílem vy sami, ať už ve formě hry nebo jako objekt zájmu v souvislosti s krmením, nespustí z vás oči, i když se o vás bude zdánlivě otírat.
kočka na větvi

Spokojenost

Vyrovnané zvíře je v takovém okamžiku posazené se vzpřímenou hlavou, je uvolněné, uši se otáčí podle zvuků, které se ozývají kolem, častěji mrká nebo přivírá oči, někdy zívá a drbe se. I ocas je volný, nebo naopak vztyčený a mírně stočený. Takové zvíře rádo přede, když jej pohladíte, cítí se v bezpečí, není ničím rozptylováno a není ve stresu. Jestliže leží, bývá to v pozici buď na boku s nataženými packami, nebo na břiše s tlapkami stočenými pod sebou.

Úzkost a obavy

Kočky se mohou dostat do stavu panického strachu z neznámých jevů a zvláště tehdy, kdy se nemohou nikde ukrýt. Může to být zvukový projev, blízkost cizího člověka, psa nebo dalšího zvířete. Mohou je vyděsit i neznámé předměty na místech, která důvěrně znají. V tu chvíli nepomáhá vůbec nic, ani pamlsky, zavolání, pohlazení. Zůstaňte v poklidu, ušetřete se prudkých pohybů a ponechte kočce dostatek času, aby se uklidnila a poznala, že jí nic neohrožuje. U některých hrozeb, nebo při hře dvou a více koček se jejich tělo naježí, včetně ocasu, zvětší tím svůj objem, aby vypadaly na první pohled mohutnější, což má potenciálního vetřelce zahnat.