Kokosové mléko nejen pro vegany

Díky novému pohledu na svět potravin se setkáváme s různými zdravějšími náhražkami. Některé jsou velmi populární a kromě toho, že je zakoupíte v každé zdravé výživě, není problém je sehnat při běžném nákupu ve vašem oblíbeném supermarketu čí hypermarketu. Samozřejmě spousta novot není zatím tolik rozšířená a specializovanou prodejnu budete muset stejně navštívit. Kokosové mléko v plechovce k nim absolutně nepatří.

kokos, kokosový olej a kniha o něm

Tato potravina je hojně využívána v asijské kuchyni, zjemňuje chuť celého pokrmu. A k čemu kromě přípravy asijských pokrmů ho můžeme využít? Uplatnění v kuchyni je velmi široké. Je jedno zda ho dáte do dezertů nebo do teplých obědových pokrmů, fantazie se meze nekladou.

Pár příkladů, které byste možná neočekávali, však uvést mohu.

Máte rádi svíčkovou, ale po smetaně je vám většinou těžko? Zkuste zdravější verzi! Do základu dejte více zeleniny, aby nebylo potřeba omáčku zahušťovat a místo klasické šlehačky použijte právě zmiňované kokosové mléko, manžel, který je proti těmto potravinám zaměřený na rozdíl ani téměř nepřijde, ba naopak chuť může být jemnější až intenzivnější a hlavně, nebude vám po jídle těžko! To samé kouzlo můžete zkusit u krémových zeleninových polévek. Při pečení místo klasického mléka nebo smetany můžete také zkusit pokrm ozvláštnit.

dvě půlky kokosu

Jaké výhody má kokosové mléko?

Bez laktózy – Často se setkáme s jedinci, kteří mají intoleranci laktózy. Pro ně je kokosové mléko skvělou náhražkou. I pro nás co tak zřetelný problém s konzumací klasického mléka nemáme je tato odlehčená verze jednou za čas rozhodně prospěšná. Kokosové mléko zkrátka snadněji strávíme.

Vegani – Jedná se o potravinu, která je beze sporu zcela rostlinného původu. Tudíž pokud se někdo rozhodl jíst jen produkty rostlinné, kokosové mléko může s klidem na srdci zařadit do svého jídelníčku.

Skladování – Pokud si koupíme smetanu, musíme jí skladovat v lednici a navíc doba do jejího spotřebování je v řádech týdnů. Kokosové mléko v plechovce, je ve své podstatě konzerva, kterou máme doma vždy po ruce, když se zrovna rozhodneme uvařit třeba skvělou krémovou mrkvovou polévku se zázvorem.