LED E27 plně nahradí svého vláknového předchůdce

Za posledních 30 let se počet obyvatel na planetě Zemi zvýšil téměř o jednu pětinu na zhruba 7,5 miliardy. Odborníci tvrdí, že optimální počet obyvatel by měl být přibližně 500 milionů, což odpovídá hustotě zalidnění ve skandinávských zemích, zhruba 12 obyvatel na čtvereční kilometr. Patnáctinásobné přelidnění se musí někde zákonitě projevit. Jedním z neblahých důsledků je například migrace běženců z rozvojových zemí, kde ubývá potravinových zdrojů a pitné vody, a dalším problémem je energetická krize.

osvětlení

Ta byla jedním z důvodů, proč se vědci snaží vyvíjet alternativní zdroje osvětlovací techniky, nahradit je úspornými zářivkami a LED diodami a zároveň snižovat příkon elektrických spotřebičů v domácnostech. Čím bude nižší spotřeba elektřiny, tím bude menší ekologická zátěž, navíc stoupá cena elektrické energie, protože je o ní na trhu zájem. To vše jsou jasné ukazatele, které nás směřují k úsporným zdrojům.
Jedním z kroků bylo pozastavení výroby vláknových a halogenových žárovek. Nemáme však důvod být kvůli tomu rozmrzelí, současná osvětlovací technika je v mnoha směrech předčí.

světla

Hlavní přednosti LED osvětlení

Životnost – žárovky LED E27, pásky, panely, reflektory – všechny tyto výrobky mnohonásobně přesahují délku života stávajících technologií. Zatímco žárovku s wolframovým vláknem jste museli měnit každý rok, polovodičové osvětlovací zdroje jsou v provozu až desítky let.
Úspora nákladů – velmi nízký příkon, vysoká účinnost a dlouhá životnost zaručují brzkou návratnost pořizovacích nákladů. Úspora elektřiny je ve srovnání s klasickými žárovkami značná.
Široké barevné spektrum – nejčastěji se prodávají výrobky v provedení bílého denního světla v teplých odstínech, teplotě chromatičnosti kolem 4000 K. Na trhu je však k dispozici široký rozsah barevné škály a lze koncipovat osvětlení podle potřeby – chladnější bílé světlo pro pracoviště, kuchyňské linky, psací stoly a kanceláře a pro odpočinkové místnosti, k relaxaci a oddechu naopak teplé bílé světlo.