Písek nebo filtrační kuličky

Čas od času stojíme vždy před nějakým rozhodnutím. Co si vzít na sebe, jaké jídlo si vybrat, kam jet na dovolenou a nakonec když se zamyslíme, tak těch rozhodnutí za den musíme udělat několik. Největší prim zažívala na trhu písková filtrace, ovšem pokrok jde dál a kupředu, takže najednou tu máme něco podstatně jiného, co vůbec není písek, ale jsou to bílé polyethylenové kuličky. Přesto jsou účinnější a o tom se můžeme přesvědčit snadno a rychle, https://www.chlorito.cz/aqualoon-filtracni-kulickynám je popisuje jako hotový zázrak. I když tomu nemusíme věřit, je tomu vskutku tak. Pojďme si tedy obě filtrace rozebrat a uvidíme, která letos zvítězí.

čerpadlo

Písková filtrace – je vhodná pro všechny typy a rozměry zahradních i interiérových bazénů, takže je jedno, zdali máte nadzemní nebo zapuštěný v zemi, ale používá se klidně i do nafukovacích, kde sklízí větší oblibu, než třeba kartušová filtrace. Mezi výhody této pískové patří snadná údržba, dlouhá životnost a vysoká účinnost. Její princip je totiž velmi podobný přírodnímu čištění. Voda prochází přes pískovou náplň a zde zanechává veškerou nečistotu. Skládá se z filtrační nádoby a vlastního čerpadla. Nejčastěji se používá křemičitý písek, který snad nejlépe vyhovuje filtrační nádobě. Výměna písku se doporučuje po 2-3 let používání. Zkrátka její funkce je taková, že písek klade protékající vodě z bazénu docela přirozený odpor a tím zachycuje nečistotu. Voda, tentokrát pročištěná se vrátí zpět a tím máme zajištěno příjemné koupání v čisté vodě.

vodní čerpadlo

Filtrační kuličky – též jsou vhodné pro všechny typy bazénů, jen mají úplně jinou podobu. Jsou to malé nadýchané kuličky. Je vcelku až nepochopitelné, že by měly být výkonnější při čištění vody. Nicméně výrobce udává, že náplň vyrobená z polyethylenových vláken dokáže zachytit nečistoty o velikosti až 1 mikrometr. Také při pískové filtraci se může objevit jemný písek v bazénu, to ovšem v tomto případu rozhodně nehrozí. Jejich výhodou jsou další kritéria a to je nejen jejich váha. Jsou lehčí a účinnější, mají vysokou schopnost absorbovat nečistoty, vyžadují i menší počet cyklů zpětného oplachování, mají vysokou životnost, pomáhají šetřit energii, jsou nezávadné a dají se snadno odstranit. Jsou vyrobeny ze 100 % polyethylenových vláken a 100 % recyklovatelné. Co víc k tomu dodat. Snad jen, že ji mohou jít nakoupit i ženy, protože 700 g filtračních kuliček odpovídá 1 pytli filtračního písku, který váží 25 kg.