Solitary

Traktor a kombajn

Posted on 31.10.2024


Práce s těžkou technikou není vždycky jednoduchá. A víte, co je to těžká technika? Je to například nákladní automobil nebo traktor a tak podobně. A můj otec i můj dědeček právě oba dva jezdili traktorem. Musím uznat, že jako malá holka jsem se ze začátku traktorů opravdu moc bála. Bála jsem se traktorů a kombajnů a také potom velikých aut. Potom jsem také doma měla noční můry, ale potom asi jako osmiletá anebo devítiletá holka. Jsem si vlastně uvědomila, že traktor anebo kombajn mohou být opravdu veliká zábava. A tak mi věřte, nebo ne, ale už v deset letech jsem dokázala řídit také traktor a také potom kombajn.

Umím řídit traktor.

Mnoho lidí mi ani nedokázalo věřit, že desetiletá holka umí řídit kombajn nebo traktor, dokonce i hodně mých kamarádů mi závidělo a chtěli také řídit kombajn. Takováto těžká technika je ale potom také nebezpečná. Musíte všechno dokonale zvládat. Můj dědeček mě naučil řídit traktor a kombajn opravdu rychle. Potom jsem si řekla, že kdybych byla dospělá a mohla si potom dělat řidičské oprávnění, že bych to vyzkoušela také nás zemědělskou těžkou techniku. Těžká technika mě lákala už od desíti let, jak jsem již zmínila, mohla jsem také dokonce pracovat brigádně, až mi bude patnáct let. Třeba někde na poli a řídit traktor.

Těžká technika je zábava.

Jenomže dědeček mi řekl, že jako patnáctiletá holka traktor vůbec řešit nemohu takhle legálně, že prý jenom takhle někde bokem, jenomže tohle jsem slyšet nechtěla, ale naštěstí dědeček mi tohle povolil a vzal mě na brigádu jenom tak k sobě a vždycky jsem pracovala a jezdila kombajnem, když téměř na poli vůbec nikdo nebyl. Můj dědeček byl na mě prý pyšný. A můj otec také, akorát mojí mamince a babičce se tohle vůbec nelíbilo, že takhle malá holka už pracuje, má brigádu a že řídí traktor a také kombajn. Jenomže mě to nevadilo a spíše jsem z toho byla nadšená. 

Vaše genomy mohou být hacknuty

Posted on 5.5.2023

Ve světě existují společnosti, které se zabývají testováním lidského genomu a jejich nemalý výdělek plyne i z prodeje anonymizovaných genomických dat. Mnoho lidí si nemusí uvědomit, že reidentifikace jejich genomů, tj. identifikace jedince z genetického profilu, je poměrně přímočarý proces. V jedné studii by výzkumníci mohli znovu identifikovat pět z deseti lidí, stejně jako jejich rodiny. Genom jedné rodiny a příbuzenstva je až na nepatrné výjimky velmi podobný a to na takové úrovni, že lze pomocí jednoho genomu jednice identifikovat celou rodinu. 
 
 sekvenování genomu
Zneužití genomu pojišťovnami se jeví jako velký problém, protože tyto instituce chrání své investice a snaží se minimalizovat riziko ztrát, jelikož genom nese i informace o nemocech (jako je například demence), může se na tomto základě pojišťovna rozhodnout, že klientovi v otázce financí nevyhoví.
 
 
V Americe pro podobné případy existuje přímo zákon o nediskriminaci v oblasti genetických informací, byl přijat v roce 2008 a má bránit pojišťovnám a zaměstnavatelům v tom, aby klienty či zaměstnance nutili podstoupit genetické testování.
 
V dnešní digitální a počítačové době je čím dál těžší být pro svět anonymní a bezpečně schovaný, pokud však má váš příbuzný záznam v jedné z databází, máte jej tam v podstatě také. Je možné ve speciálních případech požádat o úplné smazání vašeho záznamu, proces je to však velmi zdlouhavý a ne vždy vám bude vyhověno. Na základě uzavřené smlouvy s firmou genomické databáze je možné účet zanonymizovat, což pro vás ve výsledku znamená, že informace o vaší DNA bude stále k dispozici, ale udaje o jejím nositeli budou vymazány, je to však dostatečná kompenzace?
 mikroskopické zvětšení buněk
Přijde doba, kdy díky internetu a počítači zcela ztratíme naše soukromí. Budeme regulování robotickými čidly a vyhodnocovacím systémem, který nám přikáže vypnout počítač a nastaví nám přesnou dobu, jak dlouho budeme moci být na počítači. Domácnosti budou vybaveny senzory, které nám budou regulovat množství jídla a zakazovat konzumování vybraných potravin.
 
Ale údaje zapsané v genomické databázi s sebou nesou svá nesporná pozitiva a sice, že se včas dokáže odhalit, zda v genetické výbavě není patogen, který by měl neblahý vliv na narození a pozdější vývoj potomstva.
 

E-knihy – budoucnost četby?

Posted on 26.6.2019

Elektronické knihy (známé také jako E-knihy, digitální knihy, či pod anglickým názvem e-books) jsou obdobou klasické tištěné knihy, ovšem ve formě počítačového souboru, který lze uložit do chytrého telefonu, tabletu, notebooku, případně do čtečky elektronických knih vytvořené speciálně za tímto účelem.
brýle na čtení knihy
Výhody elektronických knih
Nespornou výhodou E-knih je především jejich praktičnost. Například na četbu při cestě vlakem je o hodně snazší otevřít soubor na smartphonu, který většina lidí tak jako tak nosí po většinu času u sebe, nebo při odjezdu se na dovolenou je pro náruživého čtenáře úspornější si zabalit jedinou čtečku, než s sebou vláčet celé další zavazadlo plné knih.
Pro náročné čtenáře požadující literaturu s omezeným počtem výtisků je také obrovskou výhodou dostupnost. Mnoho děl je téměř nemožné sehnat v žádanou dobu v knihovnách nebo knihkupectvích. Podobný problém nastává i u knih zahraničních. Poštovné je v tomto případě drahou záležitostí, především kvůli poštovnému a doručení navíc může zabrat i několik dní, zatímco koupě takové knihy na internetu zabere jen pár kliknutí.
Ale vše má své nevýhody
I přes výše zmíněné výhody lze stále mnoho lidí vidět, jak při cestování hromadnou dopravou, nebo během odpočinku v parku hltají stránky klasických tištěných knih. Jaký je jejich důvod? Čtení příběhů psaných na papíře je především příjemnější pocitově. A pokud jde o naučnou literaturu, mnoho lidí také uvádí, že informace psané na papíře si zapamatují lépe než text zobrazený na elektronickém displeji.
ebook kindle amazon
Budoucí vývoj
Přestože jsou E-knihy stále prodávanější je stále i mnoho lidí, které je využívají jen výjimečně. Jen málo lidí by asi vyměnilo klasickou poličku s knihami za soubor PDF dokumentů a naopak jen málo lidí by úplně zavrhlo praktické stažení E-knihy. Co se budoucnosti týče, hlavní je, že si lidé knihy přečtou, nehledě na to, v jaké formě.

Vynálezy, které nám usnadní život

Posted on 24.9.2018

Při dnešním tempu růstu populace je velice náročném všechny nasytit a uspokojit poptávku. Zejména z toho důvodu vznikla myšlenka stvořit takové stroje, které budou stereotypní a monotónní práci zvládat za nás. Začalo to robotickými rukama, které urychlovaly výrobu. S postupem času se však můžeme setkat s takovými postupem technologie, které možná nahradí člověka snad ve všech ohledech.
mechanické oko

Mezi hlavní trend robotiky patří auta. Auto jako stroj je vynikající vynález, avšak potřebuje řidiče, který ho ovládá. To může být někdy časově velice náročné. Řidiče ovlivňuje mnoho aspektů, které můžou vést k havárii navíc musí také občas odpočívat.

Proto jsou již nyní, zejména v Americe vyvíjena a testována auta, která se řídí sama. Mají v sobě spoustu programů, které jim říkají, zda se udržují ve správném pruhu, zda nehrozí srážka a jiné. Kupodivu tento systém funguje, díky nemilosrdným programům je možnost přehlédnutí u aut minimální.
Robotika se však nezastavila nejen u aut. Rozmáhá se tedy také ve výrobě, v zábavním průmyslu, ale také ve spotřebičích pro domácnost.

Mezi hračkami, které zároveň pomáhají se můžeme setkat s kačenkou, která je vhodná pro děti po chemoterapii. Dítě se o ni může starat tudíž zapomíná na své osobní problémy a bolest. Zároveň želva sama prochází léčebným procesem.
robotické rameno

Z domácích pomocníků již každý nějakého robota známe. Velice oblíbený je dnes automatický vysavač, který vypadá jako malý polštářek. Ten má v sobě zabudovanou plochu místnosti a vykonává nudnou a nepříjemnou činnost za nás. Z dalších pomocníků, kteří jsou však zatím ve fázi vývoje se můžeme setkat s robotem, který skládá oblečení.

Ne každý z nás je natolik zručný, nemá čas nebo se mu prostě nechce. Robot, který tuto činnost udělá za vás zvládá velikost v rozmezí S – XXL. Robot je schopen složit až 40 ks prádla za 4 minuty.

Posledním výkřikem moderní techniky je mobilní pokladna. Ta je však zatím snem než skutečností. Její kouzlo tkví v navštívení zákazníka. Spotřebitel tedy nemusí nikam chodit a pokladna přijede přímo k němu.

© Solitary.cz - Všechna práva vyhrazena.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím